Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 115 komentarzy

Islandia wychodzi z kryzysu.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"PISZCIE O TYM CO SIE STAŁO W ISLANDII BO MEDIA O TYM MILCZĄ. Islandczycy sprawili, że rząd, który aprobował pod dyktando światowej finansjery ..................

Niech ludzie się dowiedzą!

 

Tekst od zatroskanej Polonii Amerykańskiej

Jacek Pieczyrak

 

To wpis jednego z internautów w dyskusji na temat kryzysu gospodarczego:

 

"PISZCIE O TYM CO SIE STAŁO W ISLANDII BO MEDIA O TYM MILCZĄ.

 Islandczycy sprawili, że rząd, który aprobował pod dyktando światowej finansjery zubożyć islandzki naród zgodnie ze scenariuszem aktualnie "przerabianym" przez Grecję podał się w komplecie do dymisji! Główne banki w Islandii zostały znacjonalizowane i mieszkańcy zdecydowali jednogłośnie zadeklarować niewypłacalność długu, który został zaciągnięty przez prywatne banki w Wielkiej Brytanii i Holandii. Doprowadzono też do powołania Zgromadzenia Narodowego w celu ponownego spisania konstytucji. I to wszystko w pokojowy sposób. To prawdziwa rewolucja przeciw władzy, która doprowadziła Islandię do aktualnego załamania. Na pewno zastanawiacie się, dlaczego te wydarzenia nie zostały szeroko nagłośnione? Odpowiedź na to pytanie prowadzi do kolejnego pytania: Co by się stało, gdyby reszta europejskich narodów wzięła przykład z Islandii? Oto krótka chronologia faktów: Wrzesień 2008 roku: nacjonalizacja najważniejszego banku w Islandii, Glitnir Banku, w wyniku czego giełd zawiesza swoje działanie i zostaje ogłoszone bankructwo kraju. Styczeń 2009 roku: protesty mieszkańców przed parlamentem powodują dymisję premiera Geira Haarde oraz całego socjaldemokratycznego rządu a następnie przedterminowe wybory. Sytuacja ekonomiczna wciąż jest zła i parlament przedstawia ustawę, która ma prywatnym długiem prywatnych banków (wobec brytyjskich i holenderskich banków) wynoszącym 3,5 miliarda euro obarczyć islandzkie rodziny na 15 lat ze stopą procentową 5,5 procent. W odpowiedzi na to następuje drugi etap pokojowej rewolucji. Początek 2010 roku: mieszkańcy zajmują ponownie place i ulice, żądając ogłoszenia referendum w powyższej sprawie. Luty 2010 roku: prezydent Olafur Grimsson wetuje proponowaną przez parlament ustawę i ogłasza ogólnonarodowe referendum, w którym 93 procent głosujących opowiada się za niespłacaniem tego długu. W międzyczasie rząd zarządził sądowe dochodzenia mające ustalić winnych doprowadzenia do zaistniałego kryzysu. Zostają wydane pierwsze nakazy aresztowania bankowców, którzy

przezornie odpowiednio wcześniej uciekli z Islandii. W tym kryzysowym momencie zostaje powołane zgromadzenie mające spisać nową konstytucję uwzględniającą nauki z dopiero co "przerobionej lekcji". W tym celu zostaje wybranych 25 obywateli wolnych od przynależności partyjnej spośród 522, którzy stawili się na głosowanie (kryterium wyboru tej "25-tki - poza nieposiadaniem żadnej książeczki partyjnej – była pełnoletniość oraz przedstawienie 30 podpisów popierających ich osób). Ta nowa rada konstytucyjna rozpoczęła w lutym pracę, która ma się zakończyć przedstawieniem i poddaniem pod głosowanie w najbliższych wyborach przygotowanej przez nią "Magna Carty". Czy ktoś słyszał o tym wszystkim w europejskich środkach przekazu? Czy widzieliśmy, choćby jedno zdjęcie z tych wydarzeń w którymkolwiek programie telewizyjnym? Oczywiście - NIE! W ten oto sposób Islandczycy dali lekcję bezpośredniej demokracji oraz niezależności narodowej i monetarnej całej Europie pokojowo sprzeciwiając się Systemowi. Minimum tego, co możemy zrobić, to mieć świadomość tego, co się stało, i uczynić z tego "legendę" przekazywaną z ust do ust. Póki co wciąż mamy możliwość obejścia manipulacji medialno informacyjnej służącej interesom ekonomicznym banków i wielkich ponadnarodowych korporacji. Nie straćmy

tej szansy i informujmy o tym innych, aby w przyszłości móc podjąć podobne działania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niech ludzie sie dowiedzą !!

 

Jacek Pieczyrak

 

 

 

KOMENTARZE

 • DB
  www.demokracjabezposrednia.pl
 • @LosHelios 11:57:09
  dodam jeszcze że największą grupą nie rdzennych mieszkańców Islandii są Polacy.
 • @LosHelios 12:03:19
  I jeszcze jeden promyk nadziej z tej pięknej wyspy.

  http://www.schodamidonieba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1360:kocham-islandi-&catid=44:swoje&Itemid=125
 • ISLANDIA 10 maja 2009 zaprzysiężenie drugiego gabinetu premier Sigurðardóttir
  Elena Colombari


  Islandia uwalnia się od zależności od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.


  Islandia wyspa-państwo w Europie Północnej jest w trakcie wychodzenia z kryzysu gospodarczego wywołanego przez monetaryzm międzynarodowego lichwiarstwa i postępuje wręcz przeciwnie, niż to zwykle jest nagłaśniane i promowane, jako celowe i nieuniknione. Brak ratunkowych działań, prowadzonych przez EBC, MFW czy Bank Światowy, nie znosi suwerenności narodu, ale raczej inicjuje proces ponownego podziału praw i uczestnictwa oraz zaangażowania krajowej opinii publicznej, które w Islandii należą do najwyższych na Zachodzie. Po około trzech latach prezentowania i promowania rzekomej alternatywy: albo pomoc i nowe kredyty - albo bankructwo i upadek kraju, została owa alternatywa odrzucona w drodze referendum przez mieszkańców Islandii. To sprawiło, iż drogi MFW i Islandii rozeszły się.

  W czasach rzekomego ratunku prowadzonego zgodnie z neoliberalną receptą odwołania pieniężnej suwerenności krajowej polityki i struktur administracyjnych, zmniejszenia pomocy wynikającej z potrzeb społecznych i gospodarczych poszczególnych państw, Islandia zdecydowała się kontynuować drogę podjętą ponad rok temu w publicznie ustalonym narodowym konsensusie, zawierającym zasadnicze informacje i cele w kwestiach tak ważnych i tak delikatnych. Jak informują programy telewizji publicznej Islandii, MFW po zakończeniu szóstego przeglądu gospodarki narodowej Islandii w Waszyngtonie, nie będzie podejmował się, wraz z innymi, "opiniowania" lub "doradztwa" odnoszącego się do wyspy Atlantyku. MFW kończy działalność w Islandii.

  Islandzki premier Johanna Siguroardottir ogłosiła odejście urzędników na konferencji prasowej w miejscowości Ion w ostatnich dniach, dodając, że ożywienie gospodarcze Islandii powstało w drodze poprawy i postępu a wyniki osiągnięto wcześniej niż przewidywano. Powiedziała też, że odbudowa islandzkiej bankowości, po upadku w roku 2008, "przeszła wszelkie oczekiwania".

  I tak jak tysiącmilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku, tak zrozumienie wzajemnie sprzecznego charakteru zysku i oprocentowania, to klucz do rewolucyjnej przemiany w myśli ekonomicznej, która pozwoli uniknąć wyzysku poprzez wyeliminowanie oprocentowania umożliwiając tym samym po raz pierwszy w historii na zdobywanie chleba bez uciekania się do upokarzającego zasiłku w kapitalizmie i poświęcania godności, jakiego wymaga socjalizm. W ten sposób możemy zapewnić przetrwanie.

  Minister Finansów, Steingrimur J. Sigfusson wziął udział w konferencji, twierdząc, że islandzka stabilność finansowa ponownie jest zapewniona. Minister Gospodarki i Handlu Arni Pall Arnason przypomniał, jak wiele osób martwi się niekorzystną perspektywą tzw współpracy między MFW a Islandią, ze względu na obawy, że dobrobyt - kolejny powód do dumy - i wydajność, mogłyby zostać ponownie uszczuplone – oraz, że zostaną podjęte przez MFW drastyczne kroki, na podstawie klasycznych nakazów stosowanych przez MFW w ramach swojej działalności w Europie, na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Południowej.

  Przybycie MFW do Islandii zostało przyjęte bardzo chłodno przez większość społeczeństwa, przekonanego, że MFW wciągnie kraj w stan permanentnego zadłużenia, podobnie jak to się stało w wielu krajach, które zostały już doświadczone w przeszłości. Odejście urzędników MFW było więc przyjęte z zadowoleniem i tak jest spostrzegane przez większość obywateli Islandii. Pewną rolę w wydaleniu z Islandii zachodniego systemu monetarnego, odegrała nawet prośba o pomoc skierowana do Rosji (4 mld euro) w 2008 roku. I faktycznie, po okresie powielania tego, co odbywało się i odbywa nadal w samej Rosji (upadek w przepaść monetarystyczną w czasie Jelcyna) oraz w Argentynie, (której gospodarka została zatrzymana („schłodzona”) za pomocą długu narodowego za prezydentury Carlosa Menema) - Islandia powróciła do przyrostu PKB 8% rocznie.
 • A ja mam w tej sprawie zupełnie inne zdanie
  Byłem na Islandii jako turysta. Jeździłem sobie tu i tam wynajętą terenówką.
  Wniosek mam taki:
  Islandczycy, za pożyczone w Europie pieniądze żyli przez wiele lat ponad stan. Kupowali luksusuwe samochody. Budowali piękne domy. Podróżowali po świecie, wysyłali dzieci na studia do Stanów, do Europy.
  Do pracy sprowadzili prawie 100,000 robotników (z Polski, Rumunii, Chorwacji itd.) na 280,000 rdzennych Islandczyków.
  Więc z czego Islandczycy żyli? Z socjalu. A socjal brał się z eksportu tego, co wyprodukowali najemni robotnicy. 80% Islandek poniżej 16 roku życia rodzi dzieci, które oddają na wychowanie dziadkom, a same dalej "używają życia".
  Kiedy wreszcie wierzyciele upomnieli się o swoje pieniądze, Islandczycy cwanie powiedizeli: "A TAKIEGO WAŁA JAK POLSKA CAŁA" (bo tego nauczyli się od gastarbeiterów z Polski.
  Islandczycy to sympatyczni ludzie, ale ja żadnemu nawet na tramwaj nie pożyczę.
 • @sceptyk 16:16:07
  a jak jeździłeś tu i tam to oglądałeś przyrodę czy im do portfeli zaglądałeś.

  Ten kto pożyczył im pieniądze wiedział że nie będą w stanie ich jemu oddać więc sam jest sobie winny.
 • @LosHelios 17:11:58
  Jednak można pójść drogą Islandii.
 • @LosHelios 17:11:58
  Mieszkałem w tzw. agroturystyce, więc praktycznie u nich w domach.
  Ty też misiu pos przymusem pożyczasz państwu polskiemu pieniądze na swoją emeryturę (ZUS, OFE), i mimo że wiesz, że Tusk z Rostowskim i ich następcy zamiast emerytury dadzą ci pavulon, płacisz nadal i nie robisz nic, żeby to zmienić.
  Głupszego wpisu o tych co pożyczali nie mogłeś zrobić.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej