Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 115 komentarzy

Stanowisko KIP-Przesłanie do narodów Polski i Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Podpisany akt międzykościelny, w sprawie wzajemnego szacunku oraz zachowania i obrony fundamentalnych wartości ludzkich i moralnych, pozwala również żywić nadzieję na dalsze pozytywne przemiany w Rosji, a również i w Polsce...

 

 

Stanowisko Klubu Inteligencji Polskiej

w sprawie wspólnego Przesłania do narodów Polski i Rosji,

podpisanego przez

Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

ks. abpa Józefa Michalika

oraz przez Patriarchę Moskwy i Całej Rusi Cyryla I,

w Warszawie 17 sierpnia 2012 r.

 

 

1. Z wielkim zadowoleniem i nadzieją przyjmujemy wspólną deklarację przewodniczących Polskiego Kościoła Katolickiego i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej o wkroczeniu obu Kościołów Chrześcijańskich na drogę szerszego, wzajemnego dialogu oraz duchowej odnowy. Uważamy, że uzgodnienie i przyjęcie tego dokumentu ma wielkie znaczenie historyczne. Deklaracja potwierdza zgodne stanowisko obu Kościołów i ich gotowość do współpracy w obronie fundamentalnych wartości chrześcijańskich: godności i życia człowieka, rodziny, moralności oraz prawa obecności religii w życiu publicznym. Dobitny wyraz aktualnego uznania tych wartości w Rosji zmitygował już fałszywych głosicieli Praw Człowieka w Unii Europejskiej.

 

2. Bardzo ważną intencją powyższego porozumienia i zbliżenia obu Kościołów jest podjęcie wielkiego dzieła zbliżenia i pojednania naszych narodów Rosjan i Polaków. Przesłanie wzywa do przezwyciężenia w prawdzie brzemienia dawnych krzywd i urazów oraz ich wybaczenie. Wiemy jednak, że wymaga to istotnego oczyszczenia i naprawy wzajemnych stosunków nie tylko religijnych, ale również relacji w wielu innych, powiązanych płaszczyznach, w których przez lata prowokowano konflikty.

 

3. Właściwe miejsce religii i zasad moralnych w życiu publicznym kraju wywiera decydujący, pozytywny wpływ na stosunki społeczne oraz na rozwój gospodarki i kultury. Ma również istotne znaczenie dla formowania ducha narodowego. Dlatego od ataku na tę właśnie płaszczyznę podstawowych wartości zaczęła się ateistyczna wielka rewolucja francuska, rosyjska, hiszpańska, meksykańska i inne. I obecnie ta płaszczyzna jest również najbardziej atakowana we wszystkich krajach przez kolejną, teraz już globalną rewolucję liberalno-laicką i masońsko-syjonistyczną. Dlatego obrona chrześcijańskich wartości religijnych i moralnych jest współcześnie wspólnym zadaniem wielonarodowym.

 

4. W carskiej Rosji Cerkiew Prawosławna aktywnie i krwawo uczestniczyła w realizacji imperialnej i rusyfikacyjnej polityki antypolskiej, zawłaszczając siłą katolickie świątynie       i wiernych. Bolesnymi świadkami tej działalności są m.in. błogosławieni Męczennicy katoliccy z Pratulina. Czy obecnie to już nam nie grozi? Stale żywa chęć władz politycznych do dominacji nad władzami kościelnymi może stanowić zagrożenie dla właściwej realizacji tego porozumienia. Z drugiej jednak strony fakt, że gdy ikona Matki Bożej Częstochowskiej w pielgrzymce przemierzyła już Euroazję od Wschodu i dotarła do Warszawy, to równocześnie do Warszawy i Episkopatu Polski przybył w sprawie wspólnego porozumienia zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Patriarcha Moskwy i Całej Rusi – ożywia wielką nadzieję metafizyczną. Już dawno objawienia maryjne w Fatimie wzbudziły takie nadzieje i oczekiwanie.

 

5. Szczery dialog międzynarodowy i wzajemne wybaczenie dawnych krzywd, do czego wzywa powyższe Przesłanie Kościołów, wymaga jednak prawdy, to jest:

      -   ujawnienia i poznania rzeczywistych faktów, inspiratorów i głównych winowajców;

      -   uznania win i wyrażenia żalu;

      -   przeproszenia;

      -   jakiejś formy zadośćuczynienia.

Niewątpliwie, bliższe poznanie i wyjaśnienie prawdy zajmie sporo czasu, ale ogólne ujawnienie inspirowanych, sowieckich zbrodni w Rosji i w Polsce, ich prowokatorów oraz wyrażenie ubolewania z ich powodu otworzyłoby szerszą drogę do dalszego poznania, zbliżenia i większego zaufania. Pierwsze istotne kroki na tej drodze zostały już dokonane wcześniej, ale światowi podżegacze nienawiści zacierają ich ślady w świadomości społecznej.

 

6. Przede wszystkim więc oba nasze narody muszą zdystansować się od stale żywej, wrogiej nam propagandy wzajemnych zawiści. Trzeba dostrzegać nie tylko krwawe morderstwa          i deportacje polskich patriotów przez komunistyczno - syjonistycznych zbrodniarzy, ale także jeszcze większe ich zbrodnie i morderstwa na Rosjanach, Ukraińcach i innych narodowościach. Nie można obciążać tymi zbrodniami całych narodów, ciemiężonych przecież przez tych zbrodniarzy, nie wolno „mieszać” prześladowców z prześladowanymi.

 

7. Morze stalinowskiego ludobójstwa, liczne zatarte cmentarzyska i masy pomordowanych konkretnych ludzi; wielu narodów, a w tym także w Katyniu i zabici w katastrofie Smoleńskiej, nie mogą być nadal przedmiotem partykularnych gier politycznej zawiści          i przetargów partyjnych. Raczej powinny się stać przedmiotem wspólnej refleksji w prawdzie, nad korzeniami i mechanizmami międzynarodowych i globalistycznych, rewolucyjnych sił ateistyczno-masońskich i syjonistycznych. Dążą one stale do wzajemnego judzenia i siania nienawiści, do kolejnych konfliktów i wojen, aby poprzez zniszczenie krajów, narodów         i religii wprowadzić jedną, ateistyczną, światową władzę totalitarną z jednym rządem, jedną armią, jednym pieniądzem i bankiem centralnym.

 

8. Trudną drogę dochodzenia do bolesnej prawdy historycznej musi przejść każdy naród.     W polskim społeczeństwie uczyniliśmy na tej drodze już dosyć wiele, w Rosji zadanie odkrywania prawdziwej własnej historii podjęło środowisko Memoriału. Do uczciwego poszukiwania prawdy wzywa także wspomniane porozumienie Kościołów. Niestety, władze w Polsce częściowo ukrywają i manipulują prawdami oraz w kraju i za granicą wspierają agresywne działania ateistyczno-masońskie, przeciwne Kościołowi i wartościom chrześcijańskim. Znajduje to dodatkowo poparcie niektórych ugrupowań politycznych. Dużo więc potrzeba rzetelnego wysiłku, głównie inteligencji, dla uformowania w prawdzie świadomości społecznej każdego z naszych narodów, stale poddawanych judzeniu                 i ateistyczno - ideologicznym sugestiom.

 

9. W Polsce starsze pokolenie pamięta nie tylko zbrodnie sowieckiego NKWD i zsyłki, ale także życzliwość i miłosierdzie ludu w Rosji i na Syberii; m.in. te ostatnie kromki chleba wrzucane do wagonów wygłodniałych polskich zesłańców. Wielu Polaków, a w tym               i Rodziny Katyńskie, wyrażało już przy różnych okazjach gotowość przebaczenia zbrodniarzom, ale brak było dotychczas jakiegoś pozytywnego odzewu z tamtej strony. Teraz, po podpisaniu Przesłania obu bliskich Kościołów do narodów Polskiego i Rosyjskiego oraz powołaniu wspólnego Zespołu Roboczego, oczekujemy, przede wszystkim ze strony rosyjskiej, na dalsze konkretne kroki na drodze wzajemnego zbliżenia i pojednania obu naszych narodów.

 

10. Podpisany akt międzykościelny, w sprawie wzajemnego szacunku oraz zachowania           i obrony fundamentalnych wartości ludzkich i moralnych, pozwala również żywić nadzieję na dalsze pozytywne przemiany w Rosji, a również i w Polsce. Spodziewamy się stopniowego postępu w budowie społeczeństwa obywatelskiego, w dalszym rozwoju gospodarki i chrześcijańskiej kultury narodowej. Pragniemy, aby dawny imperializm carski     i sowiecki zastąpiła troska o dobro własnego kraju i dobre stosunki z sąsiednimi państwami. Tego życzymy obu naszym wielkim narodom oraz wzajemnej przyjaźni i współpracy.

 

 

Warszawa, 26 sierpnia 2012 r.           uroczystość Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej.

 

     

          

        Wiceprezes Z.G. KIP                                                                    Prezes Z.G. KIP

 

....................................................................             mp.                  .........................................                       

prof. dr hab. inż. Włodzimierz BOJARSKI                                       Dariusz GRABOWSKI         

     

 

          Wiceprezes Z.G. KIP                                                           Sekretarz Generalny KIP

 

............................................................                                        ................................................

prof. dr hab. inż. Janusz SIEMIŃSKI                                        Marek TOCZEK wiceadm. (r.)

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • szanowni Panowie...
  nieprawosci rosyjskie w stosunku do POLAKÓW zaczęły sie już prawie tysiąc lat temu ...i wy niby rozsądni ,logicznie myślący ,z tytułami profesorskimi chcecie aby nasz NARÓD przebaczył i zapomnial to morze zbrodni gdyż wam akurat przyszła teraz ochota na ,,pojednanie " z Rosjanami ??? ...i śmiech ,dosłownie śmiech na sali wywołują ,,osoby" stojące na czele tegoż cudacznego mixu politycznego ,wplątującego a jakże i piękne słowa o BOGU ,o darowaniu win ,że to niby obowiązek chrześcijański i takich wiele podobnych zbitek ...chcecie ??? to piszcie sobie podobne śmieszne wręcz deklaracje każdego roku ,co miesiąc ale jedna prośba ,nie wplątujcie w to BOGA i NASZEGO KATOLICKIEGO NARODU...
 • świetny artykuł blogera NATHANEL
  pod znamiennym tytułem ,,CYRYLIADA" może komuś z WAS szanowni panowie da coś niecoś do zrozumienia że chociażby jedno w tej sprawie jest zafałszowane .....NARÓD POLSKI w powyższej sprawie powinien być PODMIOTEM a nie przedmiotem w planach hierarchów..BISKUPI się spotkali z Cyrylem coś tam podpisali a teraz MY ,NARÓD BOŻY mamy bezwolnie temu przyklasnąć ??? komuś tam na górze coś sie rzeczywiscie niezle poprzestawialo ...
 • @val 17:02:36
  To katolicy NIE wybaczaja?

  Ciekawe.
 • @bar-bara 17:44:43
  hi..hi...dobre pytanie ,jeśli wilk wdzieje owczą skórę i będzie udawał potulną owieczkę ,to naiwni katolicy powinni się dać nabrać ...!!! ...czyż nie taki jest sens twego pytania...??? a tu masz ..siurpyza !!! owieczka staje dęba...i wali kopytami...
 • "Kościołowi " niech zajmą się Kościołem
  Za gładko godzicie się Panowie na scedowanie wyjaśniania wzajemnych polsko-rosyjskich spraw świeckich, na patriarchów kościelnych.
  Wstyd.
 • @lju 18:12:42
  tak..tak...teraz SOWIECIARZE to już nie ROSJANIE ...
 • @Autorzy
  Jestem życzliwy inicjatywie, ale czarno to widzę: http://nikander.nowyekran.pl/post/72380,czy-arcybiskup-michalik-juz-ma-przechlapane
 • @all...
  zupełnie nie rozumiem waszego poirytowania z tego powodu że najwyższy chyba czas na jakieś refleksje i wnioski z tego co sie stało pomiedzy narodami Polski i Rosji. Jak długo jeszcze NWOwscy jatrzyciele będą oba narody skłócac? Czy dla tych narodów jest lepiej kiedy sa skłócone? To nie Rosja jest największym zagrożeniem dla świata a własnie NWO. Widząc zaś reakcje NWOwskich tub medialnych po wyborze Putina aż do tej pory, to chyba jednak ten ich drapieżny ton uwiarygonia Putina. Chyba że jest to raczej jakaś podpucha, ale chyba widaje mi sie że nie. Więc jeżeli juz, to przedmiotem dyskusji powinna byc tylko wyłącznie ta problematyka. Bo skoro wszyscy jak tu jesteśmy, mamy byc ofiarami NWO, to chyba jest nam po drodze z każdym kto dzieli nasz los.
 • @val 17:49:11
  A ja myslalam, ze katolicy z wiara sie modla do Boga w modlitwie: "Ojcze nasz", bo Zbawiciel nauczyl tej modlitwy i :

  "...(12) i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili... "(Mat.6:12)

  "(15) Lecz jeśli NIE przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz NIE przebaczy wam waszych przewinień." (Mat.6:15)


  Val, nie chces przebaczac?
  Wyladujesz wsrod swoich, tych co nie wybaczaja i ktorym Ojciec NIE wybaczy.

  I byc moze najgorsi przestepcy nawroca sie i wejda do Krolestwa niebieskiego, ale nie ty, bo przebaczyc nie chcesz.
 • @val 18:30:55
  teraz SOWIECIARZE to już nie ROSJANIE
  ---
  Skoro "naziści" to, jak wiadomo. nie są Niemcy, idąc tym tropem "sowieci" nie są Rosjanami. Na Zachodzie można usłyszeć, że były "nazistowskie polskie obozy śmierci" i już wiadomo kom byli ci naziści - Polakami. A teraz usłyszymy - Dzierżyński Polak więc kim byli sowieciarze? I trzeba będzie przepraszać naród rosyjski za sowieckie zbrodnie. A skoro Polacy potrafili wymordować "sąsiadów" w Jedwabnem to dlaczego nie mogli wymordować polskich ofcierów w Katyniu....
  RSz.
 • @Szeremietiew 08:43:20
  i tak historia zatacza koło ....mordowani stają się winnymi ..no cóż ale taki ,,stan" świadomosci albo skończy sie zle dla tych opanowych przez niego albo wrócxi ,,normalnosć...,ja potuje za tym drugim wyjsciem..
 • @val 07:17:44
  Proszę o stosowanie zasad kulturalnej dyskusji. Tzw. mocne słowa, wcale nie wpływają na jakość dyskusji. Udział jest dobrowolny, to wcale nie oznacza, że z naruszeniem zasad.
  Pozdrawiamy.
 • @Klub IP 12:52:56
  kulturalnie ,to zachowuję się wobec tych którzy stosują merytoryczne zasady dyskusji ,a nie usiłują chyba tylko z pozycji swoich doktoratów i profesur traktować tysięcy takich samych jak ja jako podmiotu swej dyskusji,oznajmiam szanownemu gremium iż przedmiotem w waszych planach nigdy się nie zgodzę być...więć proszę wiecej podobnych,, agitek" nie wklejać ,to będziecie traktowani z wszelkimi przynależnymi atencjami o które tak się upominacie...poważanie wasze powinno wypływać z tresci waszych tekstów a nie z wymuszania grożbami ..tak jak to powyzej...pozdrawiam..
 • @val 16:55:41
  val ta jak to nazywasz "agitka" to coś co jest na poziomie realnej polityki, którego takim rozumowaniem nigdy nie osiągniesz.

  Samo pojednanie nie będzie możliwe do spełnienia na uczciwych warunkach dopóki narodu polskiego nie reprezentuje rząd kierujący się jego interesami.

  PS. KIP bardzo realne stanowisko. Gratuluję.
 • @frasobliwy 18:17:55
  no tak...niektórzy uważają iż ,,realna polityka" to jest remedium na wszystkie zboczenia...ale dokąd ona prowadzi ??? raczyłeś się nad tym zastanowić ??? a KIP reprezentuje według mnie politykę TW MICHALIKA i ja mam prawo i wręcz obowiązek jako obywatela tegoż kraju wyrażić własny pogląd...STOP SLUŻALCZEJ POLITYCE tzw. UGODOWCÓW ...bo ona prowadzi tylko do zdeprawowania NARODU i podporządkowania NASZYCH interesów obcym ...w imę czego ??? pytam !!! co my POLACY zyskamy na tym tzw,,pojednaniu "??? czy ktoś z KIP jest w stanie mi na to odpowiedzieć !!! bo jakoś nie zauważyłem aby inne katolickie narody które niemniej ucierpiały od Rosjan jakoś nie garnęły się tak jak KIP do tegoz pojednania...co za tym się kryje ???
 • Groźba w dyskusji
  Jeżeli uprzejme upomnienie ze strony Klubu IP jest groźbą, to co można powiedzieć o rzeczywistych groźbach Val takich jak ta np. znajdująca się pod linkiem:

  http://klubkip.nowyekran.pl/post/72099,pojednanie-kosciolow-glos-w-dyskusji#comment_591783
 • @val 18:42:24
  Owszem, masz prawo pisać i propagować swoją wizję ale dobrze by było abyś potrafił to robić z większą kultura a nie obrażać inne wobec "twojej" koncepcje i ludzi je reprezentujących. Niemal w każdej wypowiedzi obrażasz ludzi z innymi koncepcjami nazywając i bolszewikami czy innymi inwektywami.

  Wydaje mi się, że nie przeczytałeś w ogóle tego oświadczenia skoro piszesz
  "STOP SLUŻALCZEJ POLITYCE tzw. UGODOWCÓW"
  To oświadczenie jak byś przeczytał odnosi się do próby pojednania naszych państw jednak z wcześniejszym wyjaśnieniem, przeproszeniem i zadośćuczynieniem. Wytężając swój mózg pomimo prób nie dostrzegłem tutaj żadnej ugody.
  Polityka to dbanie o swoje interesy nie na podstawie odczuć i emocji ale realnych zysków bądź strat.

  Służalczą politykę to PiS prowadzi w stosunku do USA, a PO do naszych sąsiadów.
 • @Klub IP
  I co z tego dobrego wyniknie dla Polski? Zapewne nic, kolejne puste słowa, gesty wybielające też (co im jest na rękę) obecne władze Rosji. Tu nie chodzi o obywateli, narody, o zwykłych ludzi, czy nawet o kościoły, ale o opętane złem elity władzy, wpływu. Póki rządzą w Polsce i Rosji... będziemy bezsilni. Duchowni wszędzie owinięci przez rządy i masonów, agenturalne umoczenie.

  Odzyskajmy swoje państwa. To będzie pierwszy krok w dobrą stronę, na razie fakty są takie że w naszą stroną są wymierzone głowice atomowe i milionowa armia rosyjskich miratworców. Jeżeli padną rozkazy, jeżeli ktoś zmontuje spisek wojenny, to będzie dla nas kolejne nieszczęście dziejowe. Już Smoleńsk miał wywołać wojnę. Nie udało się im, to poprawią prowokację.

  A gdyby jakaś tajemna siła wysadziła Królewiec i tak zbędny w dalszej przyszłości jako baza wojskowa, a bardziej lansowana (po najbliższej wojnie) jako strefa wolnocłowa, krok do EuroAzjoRosji itd? Na kogo padnie? W kogo pójdzie na ślepo riposta ustanawiająca nowy ład nowych towarzyszy postradzieckich? My na żaden związek z Rosją NIGDY dobrowolnie nie pójdziemy, zatem nas zmuszą. Tak się przecież teraz wywołuje wojny żeby je uzasadnić, tak było z Afganistanem, Irakiem, Serbią, Gruzją, tak będzie z interwencją w Syrii już na dniach chyba.... i w Iranie też prędzej czy później.Szuka się pretekstu, albo się go tworzy.

  Mogę się dogadać z chrześcijanami z Rosji, ale jako do obywateli Rosji zawsze będę wobec nich nieufny. Niestety to niewolnicy którzy wykonają każdy rozkaz, którzy uwierzą w każdą bzdurę o Polsce, Polakach, zachodzie. Jeżeli im każą, to pójdą milionami na zachód, ale gdzieś do Odry, bo po co dalej.

  W sumie to mieszanka zagrażająca nie tylko Polsce, ale światu. Tę bombę jakoś trzeba rozbroić, ale jak? Z drugiej strony może nie ma innej przeciwwagi dla zachodniego opętania NWO. Może nawrócenie Rosji uratuje zachodni świat i nas. Byle przed wojnami.... a nie kiedy z Polski zostaną gruzy i miliony krzyży na mogiłach zbiorowych. Kto chce kogo wymordować, zniszczyć, zniewolić, kontrolować, wyzyskiwać? My ich, czy ich elity (sterowane przez masonów, żydostwo) nas? Bo zwykły Rosjanin jak nasz leming myśli głównie o sobie, o swojej rodzinie.

  Jako kraj osi zła Rosja musi być rozbrojona jak Niemcy po I i II wojnie, niestety niekonsekwentnie. Niemcy mają armię wystarczającą na szybką operację zaczepną do Wisły czy na teren całej Polski. Jakieś 2 dni i byłoby po wszystkim, zapewne bez oporu ze strony naszych wojsk. Oficjalnie nie byłaby to agresja, albo misja stabilizacyjna chroniąca "nas" przed "faszystami" u władzy jacy mogliby się dostać po wyborach przegranych przez PO. Wcześniej jakieś prowokacje, terroryzm, rozruchy, przemoc.

  Najtrudniej będzie pojednać się z elitami innych państw, narodów. To nie są prostoduszne ludziki, jakie znaczenie więc jest zniewolonych, sterowanych mas? Żadne póki co, bo nigdzie na świecie nie ma prawdziwej demokracji, rządów obywatelskich.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej