Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 115 komentarzy

Skandaliczna inwestycja Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niepokój budzi fakt, że ekipa premiera Tuska już od sześciu lat z górą przyglądała się temu marnotrawstwu i dopiero teraz ktoś przypomniał sobie o tym szpitalu. Oczywiście jest to jeden z wielu polskich szpitali w budowie,

Skandaliczna inwestycja Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Michał Podobin

W przerwie między politycznymi bójkami dotarła do nas informacja. Uniwersytet Medyczny w Łodzi po 38 latach skończył budować swój olbrzymi szpital. To jedna z najdłużej ciągnących się inwestycji w Polsce. Kosztował około miliarda złotych. Teraz zostanie... zamknięty na klucz i poczeka na lepsze czasy.  Bo budowę przez lata prześladuje wyjątkowy pech. Rozpoczęła się w 1975 roku z typowym dla gierkowskich czasów rozmachem. Planowano wybudować dwa gigantyczne kilkunastopiętrowe gmachy. W ostatniej chwili zdecydowano się na jeden. Pod koniec lat 70. budowa zaczęła wyhamowywać, a na początku 80. zupełnie stanęła - pieniądze przeznaczone na CKD odpłynęły na budowę innego wielkiego szpitala - Centrum Zdrowia Matki Polki. Podobno zdecydował o tym osobiście generał Jaruzelski


Po 17-piętrowym gmachu kręcą się jeszcze robotnicy. Dopieszczają ostatnie detale: przykręcają listwy, zamalowują odpryski na ścianach, regulują drzwi, żeby się dobrze otwierały i zamykały.
- Nie będzie żadnego otwarcia - mówi prof. Paweł Górski, rektor UM. - Kończymy inwestycję i budynek zamykamy na klucz.
Będą musiały poczekać na lepsze czasy - odpowiada rektor. I tłumaczy, że uczelni nie stać na otwarcie szpitala. - Choć budynek jest gotowy, brakło nam około 50 mln na jego wyposażenie. .(...)/ za Onet. pl /
Jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki, na drugi dzień odezwał się jeden z wiceministrów zdrowia i wówczas dowiedzieliśmy się, że pieniądze znajdą się, ale inne inwestycje będą wstrzymane. Ponadto pan minister powiedział nam, że od kilku lat nadzorowana jest ta inwestycja i ze strony ministerstwa jest wielka troska na ukończenie tego przedsięwzięcia. Natomiast dzień wcześniej jeden z szefów NFZ powiedział, że nie będzie dodatkowych pieniędzy, aż inwestor nie rozliczy się z dotychczasowych wydatków. I to jest dwugłos w tym samym ministerstwie, w którym tak dzielnie walczy minister Arłukowicz.

A jest z czego rozliczać się, ponieważ inwestycja trwa już 38 lat, a w tym czasie odeszli inicjatorzy i decydenci, być może sprawa dotyczy kilku lub kilkunastu rektorów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a przede wszystkim suma 1 miliarda, też będzie trudna do oszacowania ze względu na różne inflacje, jakie miały miejsce w tym czasie i prawdopodobny bałagan w papierach. Zastanawiające, że nikt dotychczas nie zapytał, dlaczego trwa to tak długo i ile dodatkowo za te decyzje musieliśmy już zapłacić?

Niepokój budzi fakt, że ekipa premiera Tuska już od sześciu lat z górą przyglądała się temu marnotrawstwu i dopiero teraz ktoś przypomniał sobie o tym szpitalu. Oczywiście jest to jeden z wielu polskich szpitali w budowie, których koszty są systematycznie powiększane poprzez nieudolność kolejnych polskich władz. Dotyczy to odpowiedzialności wszystkich opcji politycznych i stąd przy tym skandalicznym przykładzie, podejmowane są głupawe decyzje i nikt nie poszukuje winnych, którzy są na wyciągnięcie ręki. To przecież tak, jak z tymi nagrodami w sejmie. Sami swoi, a swoich nie ruszamy.

W tym miejscu trzeba koniecznie zapytać, a o czym to myśleli ministrowie, premierzy przy konstruowaniu budżetu na rok bieżący i lata poprzednie, że nie zamknięto tego tematu. To tylko zwykły arogant ekonomiczny, może w lutym podejmować decyzję, że brakujące 50 milionów zostanie przekazane z innych inwestycji służby zdrowia.Tłumaczyć tego nie trzeba. Niestety bardzo wiele naszych inwestycji realizowanych jest według tego wzorca i przez podobnych nieuków w ministerialnych szatach.

Przecież to wygląda na celowy sabotaż . Ale prokuratura bez skinienia ręką pana premiera nic nie zrobi, co innego, gdyby można winą obarczyć tylko przeciwnika politycznego, ale tutaj duże pieniądze, wielu odpowiedzialnych i czas spowodują , że w międzyczasie będą jakieś medialne sukcesy, a naród zapomni.

Michał Podobin

 

KOMENTARZE

 • To jest nasza specjalność?
  Nie udawajmy, że jest to nam obojętne. Szkoda, że opozycja nie próbuje rozliczyć władzy, ale widocznie poczucie współodpowiedzialności, nie pozwala na właściwą reakcję.Trudno sobie wyobrazić, by jedna propagandowa wypowiedź wiceministra zdrowia zadowoliła uczciwych ludzi.
  Ile jeszcze niedokończonych inwestycji wymaga dofinansowania, a ilu nieodpowiedzialnych inwestorów bezkarnie oczekuje na kolejny worek pieniędzy?
  Wiele wiemy o autostradach, ale i inne inwestycje zbyt drogo nas kosztują.
 • Przy okazji.
  Przy okazji tej inwestycji z materiałów skradzionych z tej budowy domy typu segment i nie tylko, wybudowało sobie kilku dyrektorów Budopolu , kilku sekretarzy partii, kilkunastu kierowników i kilku pracowników ZIAM( zarząd inwestycji akademii medycznej) Wszystko zbudowane rękami pracowników Budopolu "oddelegowanych " do tego celu a opłacanych państwowymi pieniędzmi.
 • @prof.TajDonPedro 21:21:26
  To jest właśnie styl rządzenia.W ciągu dwóch dekad władza przyglądała sie tym nadużyciom i nie wykazała zainteresowania, by zaprzeczyć powszechnym ocenom o złodziejstwie i korupcji.Ale, jak się ma w swoim ręku wszystkie instytucje kontrolne, to tylko przeciwnicy polityczni są sądzeni, natomiast swoim wypłaca się nagrody i przymyka oczy na każde draństwo.
 • @Adam Zawrat 23:06:31
  Przecież nikt nie ruszy tego gówna. Jest przewał na kilkanaście milionów złotych. NIK pewnie też zapomniał o tej budowie. Teraz jak koniec inwestycji jest bliski, to zaczyna się lament, że brakuje pieniędzy na zakończenie budowy.
  Ja rzucam takie hasło. WOŚP niech dołoży kasę na wyposażenie szpitala.
  W końcu Owsiak nazbierał tyle kasy że wystarczy na zakończenie inwestycji.
  Jaki splendor miał Owsiak w TV , wszyscy chcieliby z nim rozmawiać.
  Miałby moją dozgonną wdzięczność. Jednak pan Owsiak nie pójdzie na to, z tego względu że sam miałby kłopoty z kasą ...:-(((.
 • @kanton 06:27:18
  Ciekawe, kto temat wyciszył? Z jednej strony miliony złotych na nagrody dla urzędników ministerialnych,samorządowych i szefów spółek skarbu państwa, a brakuje kilkudziesięciu milionów na dokończenie kilkudziesięcioletniej inwestycji. Najgorsze jest to, że żadna gazeta, żaden dziennikarz nie interesuje się sprawą i nie szuka przyczyn i odpowiedzialnych.
  Typowy przykład rządów premiera Tuska. Taki jest czas prezydentury B. Komorowskiego. Republika propagandowa nie przewiduje takich tematów.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej