Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 115 komentarzy

ZAGINIONE MILIONY VINCENTA.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ile pieniędzy Państwo Polskie musiało zapłacić z tytułu odszkodowań niewinnym osobom skazanym w okresie stanu wojennego przez takich sędziów Sądu Najwyższego?

 

Czy naprawdę szukamy oszczędności?

 

Dr Tadeusz Polak

WSO strój

Biega, krzyczy Pan Hilary, gdzie są moje okulary?

Pan minister Rostowski szuka swoich milionów, które miał w swoim budżecie, a które nagle mu się zapodziały niczym okulary Pana Hilarego. Ale czy na pewno się zapodziały?

W swoim budżecie minister Rostowski zaplanował wydatki rzędu kilkudziesięciu milionów złotych na prokuraturę wojskową i sądy wojskowe. Czy te wydatki są racjonalnie uzasadnione?

Pan Jarosław Gowin w początkach swojego urzędowania, jako minister sprawiedliwości, nie krył, że likwidacja sądów wojskowych przyniesie w ciągu dziesięciu lat oszczędności dla Budżetu Państwa w wysokości miliarda złotych. Jak taką informację mógł przeoczyć minister finansów? Pomysł porzucono, a jako powód podano przeszkodę w postaci zapisu w Konstytucji o istnieniu sądów wojskowych. Pod koniec swojego urzędowania  Jarosław Gowin przeprowadził reformę sądownictwa, która całkowicie pominęła sądy wojskowe, a polegającą na zmniejszeniu biurokracji w sądach. Krakowskim targiem pan prezydent Bronisław Komorowski zaproponował kompromisowe rozwiązanie. Pozostaną sądy rejonowe w okręgu których zamieszkuje nie mniej niż 60 000 obywateli i które rozpoznają nie mniej niż  7 000 spraw rocznie.

Wojsko Polskie liczy poniżej  100 000 żołnierzy, a wtajemniczeni mówią o 60 tysiącach.

WSO Nangar Khel

Armia jest ,,obsługiwana” przez siedem wojskowych sądów garnizonowych i dwa wojskowe sądy okręgowe. W sądach tych służy około 60 sędziów wojskowych. Na jeden wojskowy sąd garnizonowy przypada ok. 14 000 żołnierzy. Na jednego sędziego wojskowego przypada nieco ponad 1 500 żołnierzy. Są sądy wojskowe, w których sędzia rozpoznaje w ciągu całego roku 4 sprawy karne. Jedna sprawa na kwartał. Przeciętne wynagrodzenie sędziego wojskowego wynosi 100 000 złotych rocznie. Jak łatwo obliczyć za rozpoznanie jednej sprawy Państwo Polskie płaci takiemu sędziemu wojskowemu 25 000 złotych.  Dużo to czy mało? Niech teraz minister finansów zaproponuje taką samą stawkę sędziom sądów rejonowych. Czy będą w sądach rejonowych przeciwnicy takiego rozwiązania? Szczerze w to wątpię. Sądzę, że przeciwników nie będzie nawet wówczas, gdy taka stawka zostanie objęta podatkiem w wysokości 75 %. Oprócz zwykłego wynagrodzenia sędzia wojskowy otrzymuje nagrodę roczną w wysokości 100 % miesięcznych poborów. Otrzymuje pieniądze na coroczny urlop wypoczynkowy. Otrzymuje tzw. mundurówkę. Czy widział ktoś ostatnio sędziego wojskowego w mundurze na sali sądowej? Odsyłam do relacji z  sądów wojskowych zamieszczonych w internecie, gdzie pod togami sędziów wojskowych królują różne ubranka, tylko nie mundury. W porównaniu z sądami rejonowymi wojskowe sądy garnizonowe rozpoznają śladowe ilości spraw, znacznie poniżej progu 7 000 dla jednego sądu rejonowego, znacznie poniżej tego progu. Mimo tego, co raz na wokandzie pojawiają się sprawy o odszkodowanie z tytułu przewlekłości postępowania przed sądami wojskowymi. Jak to jest możliwe?   W ostatnim czasie przyznane zostało zadośćuczynienie z tytułu niesłusznego tymczasowego aresztowania dla jednego z żołnierzy z Nangar Khel. Jak to jest możliwe, aby stawiać żołnierzowi zarzut ludobójstwa, stosować względem niego tymczasowe aresztowanie, które wielokrotnie było przedłużane, aby następnie orzec, że jest niewinny? Być może odpowiedź również można znaleźć w internecie, gdzie zamieszczona jest rozmowa z prezesem Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu, sądu, który zastosował niesłuszne tymczasowe aresztowanie wobec żołnierzy z Nangar Khel. Prezes bez ogródek mówi, że sędziowie wojskowi nie mogą iść na udry z ministrem obrony narodowej i że wykonają każde polecenie ministra nawet takie, które nie ma oparcia w obowiązującym prawie. Czy taki jest wzorzec niezawisłości sędziowskiej? Sędzia Ryszard Milewski za taką samą postawę, dyspozycyjność wobec władzy wykonawczej, utracił stanowisko prezesa sądu okręgowego i wszczęte zostało w tej sprawie postępowanie dyscyplinarne. Prezes Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu nadal jest prezesem i nikt nawet nie myśli o wszczynaniu postępowania dyscyplinarnego.

Sąd Prawo

Do dziś, w Sądzie Najwyższym Izbie Wojskowej  pełnią służbę sędziowie, którzy w stanie wojennym skazywali niewinne osoby. Prezes tej Izby Janusz Godyń i obok niego Marian Buliński, Edward Matwijów, Jerzy Steckiewicz, Jan Bogdan Rychlicki. W jakim kraju byłego bloku wschodniego nadal pełnią służbę sędziowie biorący czynny udział w represjonowaniu demokratycznej opozycji i pełniący ją nadal w najwyższej instancji sądowej? Ile pieniędzy Państwo Polskie musiało zapłacić z tytułu odszkodowań niewinnym osobom skazanym w okresie stanu wojennego przez takich sędziów Sądu Najwyższego?  Czemu ma służyć podniesienie wieku emerytalnego dla sędziów Sądu Najwyższego, bo na pewno nie zapewnieniu podniesienia jakości orzecznictwa w tym sądzie. Trudno sobie wyobrazić, by najwyżej ustawieni w hierarchii sądownictwa wojskowego decydenci nie zadbali o dobór kadr na przyszłość według własnych kryteriów.

A  może prokuratura wojskowa jest wolna od takiego bagażu przeszłości?  Nic podobnego. Wedle dokumentu dostępnego w internecie sytuacja jest identyczna. Prokuratorzy stanu wojennego pełnią nadal służbę:

 1. Płk Waldemar Dubas obecnie wizytator prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 2. Płk Sławomir Gorzkiewicz obecnie szef oddziału prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 3. Jarosław Kieroński obecnie szef oddziału prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 4. Płk Roman Kozak obecnie prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 5. Płk Jerzy Krawiec obecnie szef oddziału Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 6. Roman Szubiga obecnie prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 7. Płk Zenon Serdyński obecnie wizytator prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 8. Wojciech Trześniewski obecnie prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 9. Płk Piotr Wojnowski obecnie prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 10. Płk Jan Żak obecnie wizytator prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 11. Lutysław Górecki obecnie prokurator Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Krakowie
 12. Płk Andrzej Hałdyn obecnie zastępca Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Poznaniu
 13. Jacek Jatczak obecnie prokurator Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Poznaniu
 14. Ppłk Lech Wysocki obecnie naczelnik wydziału prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu
 15. Płk Jarosław Ciepłowski obecnie szef oddziału prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 16. Edward Stefański obecnie naczelnik wydziału prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Jakie są racjonalne przesłanki istnienia takich sądów i takich prokuratur ? Czy tacy sędziowie i prokuratorzy zapewniają standardy demokratycznego państwa prawnego?

WSO Prok

Z uwagi na trudną sytuację budżetową znowelizowano ustawę o finansach publicznych  i podniesiono progi ostrożnościowe zadłużenia Państwa. Jakie są przeszkody dla znowelizowania ustawy o prokuraturze poprzez likwidację prokuratury wojskowej? Jakie są przeszkody dla znowelizowania ustawy o sądach wojskowych poprzez ograniczenie ich liczby do jednego sądu garnizonowego i jednego sądu okręgowego? Jaki jest sens istnienia Izby Wojskowej Sądu Najwyższego?  Tak poszukiwane miliony przez ministra Rostowskiego, dziesiątki milionów i w perspektywie okrągły miliard, są do zagospodarowania. Czy minister finansów wie gdzie i jak szukać oszczędności ?

Dr Tadeusz Polak

KOMENTARZE

 • Smutna prawda jest taka, że wywiad i tzw. resorty siłowe PRL
  pozostały przez ostatnie 25 lat nienaruszone. Zmiany są tylko kosmetyczne w ubiorze i kolorystyce samochodów policji. Reszta bez zmian. Nawet krzyże wyrzucają z państwowych budynków. Dla porównania II RP przez 20 lat wychowała nowe wspaniałe pokolenie Polaków z których postawy w strasznej II W.Ś. i po niej jesteśmy po dziś dzień dumni. A teraz co? Wielkie NIC.
  Szczęść Boże
 • @panMarek 10:45:14
  Dlatego trzeba dokumentować wszelkie przejawy buty, arogancji, bezprawia. Zawsze przychodzi przecież czas wystawiania rachunku i wtedy trzeba płacić. Tak też i będzie.
  Pozdrawiam.
 • ZARAZ, ZARAZ - A GDZIE SĄ PIENIĄDZE WSI?
  Glówny motyw zamachu smoleńskiego to są aktywa Wojskowych Służb Informacyjnych (szacowane przeze mnie na około 200 000 000 000 $). Zostały one przejęte przez osrodek PiS-owski (Kaczyński+Kaczyński+Macierewicz) podczas likwidacji WSI w latach 2005-2008. Gdzie te pieniądze teraz są? W Szwajcarii? W Izraelu? W skarpecie AML?
  No? Kto to wie? Kto się w ogóle zapyta odważnie? Dzielni blogerzy Nowego Ekranu?
 • @Eugeniusz Sendecki 11:36:08
  Każdy kto ma zdolność logicznego rozumowania po zamieszczonym wykazie prokuratorów wojskowych okresu stanu wojennego, którzy nadal pełnią służbę (w większości w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej) nie może mieć wątpliwości jaki będzie finał śledztwa smoleńskiego. Widać to zresztą od dawna. Tam nic się nie zmieniło od bitwy pod Lenino.
  Pozdrawiam.
 • Te wszystkie argumenty są słuszne, ale nie da się tego załatwić, bez szerszego myślenia.
  Gdzie pójdą wszyscy zwolnieni, skoro w tym państwie gdyby chcieć uczciwie pracować na swoim procedury administracyjne i podatki są tak wysokie, że administracja nigdy nie uchwali zwolnienia samej siebie, bo wie, że kończy się to bezrobociem.
  Trzeba więc przeprowadzić głębszą reformę ustrojową, by móc odciążyć państwo od kosztownej czapy administracyjnej. Ale kto to zrobi, skoro każdy kto ruszy Układ, straci władzę?
  Oni będą do końca trzymać się Tytanika, bo nie ma szalup.
 • @circonstance 12:18:18
  co z tego, że podatki są wysokie, skoro pracownicy są za darmo,

  tubylcy pracują i za 200 euro miesięcznie. Nawet w Chinach trudno o takich.
 • @circonstance 12:18:18
  Żaden temat władzy nie odpowiada. Władzy potrzebni są sędziowie i prokuratorzy, którzy z racji swoich błędów z przeszłości będą ulegli i gotowi na każde świństwo za cenę pozostania w szeregu, stąd podwyższenie wieku dla sędziów. Natomiast tzw. oszczędności ministra finansów, to zwykłe mydlenie oczu. W innych państwach, gdy trzeba zacisnąć pasa, to rząd nie dokonuje wypłat premii dla swoich urzędników i nie zwiększa etatów w administracji.
  W tym systemie nic się nie da wymienić. Trzeba ich wszystkich wyrzucić.
 • @swordfish 14:29:32
  Trudno oczekiwać, by takie przypadki, jakim uraczył nas swego czasu prokurator z Poznania/ siedzący za stołem na ostatnim zdjęciu/ zostały nazywane zgodnie z prawem, do czasu gdy w izbie wojskowej SN funkcjonowali sędziowie, którym prezydent zamierza przedłużyć działanie do 75 roku życia. Komu zależy na konserwowaniu tego betonu wszyscy wiemy i niekoniecznie obecna władza tego się wypiera. Kraj o takim rozmiarze bezprawia nie ma wielkiej przyszłości. Europie jest wygodniej mieć do czynienia z tak rządzonym krajem, bowiem jego decydenci będą ciągle zabiegać o wsparcie i będą w pełni podporządkowani obcej woli.
 • @Eugeniusz Sendecki 11:36:08
  Jest to taka sama prowokacja, jak z FOZ.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej